Emlak Almanın İncelikleri
İkinci el ya da projeden konut almak isteyenlerin mutlaka dikkat etmesi gereken bazı unsurlar var İşte ev almak isteyenlerin izlemesi gereken yollar:

Yatırım mı yaşam mı?: Konut sahibi olmayı düşünüyorsanız öncelikle evi yatırım amaçlı mı yoksa oturum amaçlı mı almak istediğinize karar verin. Eğer yatırım için düşünüyorsanız, az maliyetle yüksek getiri öncelik vereceğiniz konu olmalı.

Satın aldığınız konutta yaşamak istiyorsanız eğer, bulunduğu çevre, bölgenin kalitesi, çocuğunuz varsa okula olan mesafesi, aracınız varsa otoparkının bulunup bulunmadığı seçiminizi etkilemeli.

Tapu durumuna mutlaka bakın: Satın almayı düşündüğünüz konutun tapu kaydını mutlaka araştırmalısınız.

Aksi taktirde hayalini kurduğunuz eve kavuşayım derken kötü niyetli insanlar tarafından kandırabilirsiniz.

Çevrede fiyatlar nasıl?: Konut alımı planlanan bölgede mutlaka fiyat araştırması yapılmalı. Bu fiyat araştırması için de çevredeki kira bedelleri baz alınabilir. Satış bedelinin kiraya bölünmesiyle evin kaç senede kendini amorti edebileceği kabaca hesaplanabilir. Böylece konut karşılaştırması daha kolay yapılabilir.

Konuma bakmadan olmaz: Tabi ki herkes şehrin göbeğinde, sosyal aktivitelerin içinde bir konuta sahip olmak ister. Ancak maddi olanaklar buna izin veremeyebilir. Böyle bir durumda konutun toplu taşıma araçlarına olan yakınlığı önem kazanıyor. Ayrıca, çarşı ve AVM’lere yakınlık da artık olmazsa olmazlar arasında.

Yalıtım şart: Soğuk bir memlekette yaşıyorsanız, konut almayı planladığınız binanın ısı yalıtımı olup olmadığını muhakkak sorgulayın. 2000 yılında 24043 sayılı resmi gazetede yayınlanan Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne göre eski binalar dahi olsa tüm binalarda mantolama zorunlu hale getirildi. Ayrıca, güneş gören evleri tercih etmeniz de kışın daha kolay ısınmanıza yardımcı olur. Bu maddelerin dışında, mutfak ve banyo tesisatlarının sağlam olması, elektrik, telefon ve yeni projelerin genelinde bulunan akıllı ev sistemlerinin kontrollerinin yapılması, dairenin havalandırma sisteminin durumu ve yangın güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığı da konut almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler arasında.

Mehmet Ozan YILMAZ

Alakalı Yazılar